Jastarnia - Góra Libek najwyższa wydma w Jastarni.     

        Lubek (pot. Libek) – najwyższa wydma Mierzei Helskiej (12,5 m n.p.m.) znajdująca się w pasie pomiędzy Kuźnicą i Jastarnią. Nazwa Lubek pochodzi od statku Lübeck, który wszedłszy na mieliznę, rozbił się tutaj prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku. Góra Libek jest porośnięta przez posadzony tu w przeszłości luźny drzewostan sosnowy. Pod jego okapem miejscami występuje zwarta warstwa krzewów i młodych drzew. Są to kalina (Vibumum opulus), jarzębina (Sorbus aucuparia), klon zwyczajny (Acer platanoides) i dąb szypułkowy (Óuercus robur). Tylko w nielicznych miejscach można zaobserwować młode osobniki sosny.    

      Zniszczenie brzegu morskiego - czyli abrazja morska jest m.in. efektem zakończenia grupy drewnianych ostróg. Na wschód od nich powstała zatoka abrazyjna. Potężna abrazja miała miejsce na Półwyspie Helskim podczas sztormu w 1983 r. Linia podstawy wydmy cofnęła się wówczas na tym odcinku aż o 30 m. W latach 1991 i 1992 rozpoczęto proces odbudowy plaży (poprzez refulację materiału piaszczystego pobranego z Zatoki Puckiej)

   

        W latach 1991-92 rozpoczęto formowania sztucznego wału wydmy przedniej. Wał ten został umocniony od strony morskiej faszynowym płotkiem. Faszyna to wiązki wierzb, chrustu, gałęzi, używane do umacniania, uszczelniania brzegów, rowów. Dodatkowo lotny piasek tworzący wał, obsadzono trawą - piaskownicą zwyczajną (Ammophila arenaria). Z czasem, trawa ta rozrosła się i pokryła przednią część wału. Posadzenie właściwego dla siedliska gatunku, oraz jego zdolność do szybkiego wzrostu w górę i zatrzymywanie nawiewanego piasku spowodowały wykształcenie się tutaj zbiorowiska wysokich traw nadmorskich. Dziś układ ten jest bardzo podobny do występujących naturalnie muraw w dalszej części Półwyspu Helskiego. W kolejnych latach podjęto tu szereg prac ratunkowych, m.in. budowę wału ziemnego chronionego gruzem i betonowymi podkładami kolejowymi. W ten sposób zabezpieczano przed zniszczeniem tory kolejowe i zabudowę Kuźnicy.

Czarna sosna (pinus nigra) - Na szczycie wału, oraz jego zapleczu występują pojedynczo dorosłe osobniki sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris) i egzotycznej pochodzącej z rejonu śródziemnomorskiego, sosny czarnej (Pinus nigra). Targane sztormowym wiatrem przybierają one charakterystyczne "sztandarowe" pokroje. Fragmenty muraw obsadzono młodszymi osobnikami sosny zwyczajnej.

   

      SCHEMATYCZNE PRZEDSTAWIENIE PROCESU REFULACJI PLAŻ

   

KONTAKT

REALIZACJE

OFERTA

O NAS

Projekt i realizacja:  nadmorzem.eu

NOCLEGI

PRACA

KAMERA ONLINE

CIEKAWOSTKI

KONTAKT

Jurata apartamenty, pokoje,kwatery,tanie noclegi w Juracie

USŁUGI

ATRAKCJE

AKTUALNOŚCI