POGODA W JASTARNI

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

TOPONIMIA

JASTARNIA

HISTORIA

TOPONIMIA

KOŚCIÓŁ

KAMERA ONLINE

POGODA

HISTORIA

                                                                Jastarnia, czyli miasto gdzie chce się zostać :)
 
 Kaszubi powiedzą Jastarniô, przodkowie zapamiętaliby miejscowość pod nazwą Osternäs lub Zesterna, a dla wielu jest to po prostu Jastarnia – mała, bo licząca około 4 tys. rodowitych mieszkańców miejscowość o powierzchni prawie 8 km². Większość z nas zapewne ją kojarzy, ze względu na charakterystyczne położenie geograficzne – Mierzeja Helska – inni, dzięki tablicom rejestracyjnym o początkowych literach GPU charakteryzującą pojazdy zarejestrowane na terenie powiatu puckiego do którego przynależy Jastarnia,a jeszcze inni przez sąsiedztwo z Chałupami – częścią Władysławowa, znaną również z plaży nudystów, jak i słów piosenki Zbigniewa Wodeckiego – Chałupy Welcome To.

 My możemy powiedzieć Jastarnio – Welcome To, czyli parafrazując klasyka warto zobaczyć Jastarnię, bo to urokliwa miejscowość w urokliwym miejscu.

 

 Historia

 

 Swój blask Jastarnia rzucała jeszcze przed naszą erą. Nie byłoby Jastarni gdyby nie Półwysep Helski na którym jest usytuowana. Działo się to ponad 12 tys. lat temu! Wówczas wycofujący się z dzisiejszego terenu Pomorza lodowiec pozostawił po sobie płaszczyznę dyluwialną pomorską, w której spływające wody rzeźbiły pradoliny porozdzielane. Charakterystyczne kępy, które zaobserwowałeś na ziemiach Pobrzeża Kaszubskiego to właśnie efekt lodowca.

 Proces ten zapoczątkował powstanie Półwyspu Helskiego na którym dziś usytuowana jest Jastarnia. Według historyków początki klarowania się osady sięgają I w. p.n.e., ale pierwsze wzmianki pojawiają się w 1378 roku. Czas biegł do przodu, osada żyła swoim życiem opartym tylko na drobnym rybołówstwie. Bieg czasu istotnie dla miejscowości zatrzymał się w 1755 roku i w 1836 r. Ufundowana kaplica, szkoła i kościół wniosły w serce osady nowe życie. Gwałtowny rozwój osady wiązał się z okresem międzywojennym – wtedy powstał port rybacki, doprowadzono linię kolejową, a od 40 lat Jastarnia jest nie osadą, czy wsią, ale miastem. W 1950 roku na wydmie ustawiono (na miejsce poprzedniej z 1932 roku) latarnię morską. 

Jedną z dum Jastarni jest obok latarni morskiej, port rybacki, który został wybudowany w latach 20. XX wieku. Nieco wcześniej, bo w 1922 roku wybudowano linię kolejową Puck – Hel, która przebiega przez Jastarnię.

 

Legenda

 

 Legendą owiane jest źródło pochodzenia nazwy miejscowości. Według legendy wywodzi się ona od pogańskiego bożka Jastrzeboga, któremu oddawano cześć na początku wiosny, paląc ognie na wzniesieniach i tańcząc wokół jego posągu. Jedno z wniesień to podobno dzisiejsza Jastarnia. Nazwa Jastarnia, nawiązuje również do kaszubskiej nazwy Wielkanocy - Jastr. Jastarnia słynęła też z łapania … wron. Łapano je w sidła przede wszystkim w okresie Wielkiego Postu.

 

Co warto zobaczyć w Jastarni


Jastarnia to miejscowość dla dzieci, młodzieży, tych w wieku produkcyjnym, a także dla emerytów. Odpoczynek i wiele atrakcji znajdzie tu każdy, bo w Jastarni, przynajmniej podczas sezonu, nie ma jak się nudzić, nawet jeśli by się chciało! Oczywiście najbardziej przyciąga plaża, która jest szeroka, czysta, piaszczysta. Ale to nie wszystko! Turyści mogą się wybrać do pobliskiego Helu, gdzie znajduje się okazałe fokarium. Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu powstało w 1992 roku. Utworzono go przede wszystkim z myślą o projektach badawczych, jak też w celu ratowania fok. Znajduje się w samym centrum Zatoki Gdańskiej. Chętnych do zobaczenia fok jest wielu. Opiekunowie zapraszają zwiedzających w czasie karmienia, czyli o godzinie 11 i 14. Przed karmieniem można posłuchać wykładu na temat tych niezwykłych ssaków. W Jastarni znajduje się kilka muzeów, w których zebrano eksponaty dokumentujące historię rybołówstwa. Jednym z najciekawszych rybackich muzeów Jastarni jest Chata Rybacka. Jest to budynek, którego budulcem stały się elementy drewniane okrętów, które wyrzuciło morze. Zbudowano ją w 1881 roku, kiedy to łowiono ryby metodami tradycyjnymi, bez użycia znanego nam dzisiaj sprzętu. W Chacie można obejrzeć sprzęty pochodzące z XV wieku. Mieści się w centrum miasta, przy ul. Rynkowej. Ciekawym urozmaiceniem wakacyjnego czasu dzieci może być wizyta w Rozumkowie. To sieć bawialni i centrum rozwoju dziecka. W okresie wakacji dostępnych na Półwyspie Helskim (Jastarnia, Jurata, Jastrzębia Góra, Hel). Wykwalifikowani animatorzy, namiot pełen zabawek,przyborów do malowania, secoupage'u to gwarancja dobrej zabawy dla dzieci. Wędkarze mogą liczyć na połowy w głębi morza. Połowy na kutrze to jedna z atrakcji dla wędkarzy. Aby bardziej zorientować się w temacie wystarczy pojawi się około godz. 6.00 rano na nadmorskiej plaży i wypytać wypływających w morze rybaków o połowy na kutrze. Na pewno się uda! Jak nie macie co robić z wolnym czasem uderzajcie w rejs..Tramwaj wodny do Gdyni - to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Na pokładzie czeka na was wiele atrakcji. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą się ratować wycieczkami rowerowymi. Zwiedzanie Półwyspu Helskiego na dwóch kółkach to gratka dla sympatyków jazdy na rowerze. Nawet jeśli nie macie ze sobą swojego jednośladu, w Jastarni bez problemu znajdziecie stoiska zajmujące się wynajmem rowerów.

 

 Nocleg

 

 Aby to wszystko zobaczyć warto udać się do Jastarni na przynajmniej kilka dni urlopu. W sezonie miejscowość dysponuje aż 150 tys. miejsc noclegowych, co sprawia, że przez okres około 3 miesięcy miejscowość wypełnia się turystami. Rozłożony sezon urlopowy sprawia jednak, że każdy może znaleźć dla siebie miejsce, a szeroka plaża gwarantuje komfortowy wypoczynek na piasku. Urlopowicze chętnie wybierają noclegi tanie, a dobrej jakości! Godnym polecenia są obiekty: Stella Maris, Pokoje Cichy Zakątek, czy Dom Wypoczynkowy Anna. To miejsce gdzie cena odpowiada jakości i po pobycie mamy przekonanie, że pieniądze zostały wydane dobrze, a w zamian dostaliśmy to, czego oczekiwaliśmy.

 

 Gastronomia

 

 Wakacje, urlop, wczasy to też chęć zaspokojenia żołądka. Dobre ryby, świeże surówki, dobrze przysmażane frytki, zupa rybna, czy golonka z piwem – miłośnicy dobrego jedzenia na pewno znajdą swoje ulubione punkty w Jastarni. My podpowiadamy, gdzie naprawdę warto się udać, aby zjeść smacznie i dobrze. Ciekawym rozwiązaniem jest Bar Clio - to miejsce spotkań dla całej rodziny. Najpopularniejsze dania to chociażby rewelacyjna kwaśnica kaszubska, sandacz w śmietanie czy dorsz w jarzynach! Przesympatyczna obsługa chętnie doradzi, a same zamówienie wydawane jest praktycznie od ręki! Restauracja Łóżko to lokal, bardzo popularny, a zdobycie miejsca graniczy z cudem. Warto jednak liczyć na cud - atutem miejsca jest możliwość wyboru wielkości porcji, niby nic wyjątkowego, ale każdy może zamówić tyle, ile uważa, że zje! Miłym zaskoczeniem są ręcznie robione frytki! Ci, którzy chcą odpocząć przy kawie mogą udać się do Kawiarni Weranda. Kawiarnia przyciąga uwagę swoim wystrojem. W otoczeniu dużej ilości zieleni i kolorowych kwiatów można się zrelaksować przy kawie lub innej specjalności lokalu a oferta jest obszerna i zachęca do konsumpcji. Jeśli macie ochotę na bogatą ofertę świeżych ryb, polecamy Smażalnię Arka. Do gustu przypadnie Wam szczególnie aromatyczny łosoś dla którego warto przejechać nawet kilkaset kilometrów! Dodatkowym plusem jest szeroki wybór regionalnych piw! Warto również odwiedzić najstarszą restaurację rybną w Jastarni Homar. Główny nacisk kładziony jest tu na doskonale przyrządzone dania kuchni kaszubskiej! Polecamy w szczególności placki ziemniaczane z wędzonym łososiem w chrzanie! Niesamowicie smaczny jest także turbot z grilla!

 Dzikie plaże

 Część urlopowiczów szuka tzw. dzikich plaż. Do ich grona należą nudyści, którzy „w stroju Adama i Ewy” pragną opalać się w nieskrępowanych warunkach, a także właściciele zwierząt, którzy swoje pociechy zabrali ze sobą na urlop. Dzikie plaże Półwyspu Helskiego sprzyjają również długim, wielogodzinnym spacerom. W okolicach Jastarni miejsce dla siebie znajdą również nudyści. Naturystyczna plażowa wolność zaczyna się ok.  50-100 m. od wejścia na plażę koło bunkra w stronę Kuźnicy. Bardzo szeroka plaża, czysty złocisty piasek i  niczym nie zakłócony spokój -  to niewątpliwe atuty tego miejsca. Co ważne  pełna tolerancja, pewnie za sprawą pobliskich Chałup.

 

 Ciekawostki

 

 Jastarnia to też wiele ciekawostek i wzbudzających zainteresowanie historyjek. Warto wiedzieć, że na początku nowej ery Jastarnia była wyspą. Znana jest legenda, że kiedy Jastarnia leżała na wyspie, swą siedzibę miał tu bożek Jastrzebóg, do którego przypływali okoliczni rybacy. Półwysep Helski na którym usytuowana jest Jastarnia nazywany jest najdłuższym molem w Europie. Jastarnia to też wiele bunkrów, nawet na terenie plaży! Bunkier "Sęp" znajduje się na samej plaży od strony Morza. Bunkier "Sokół" znajduje się również na plaży ale od strony Zatoki Puckiej. To unikalna okazja opalania się przy bunkrze lub wręcz na bunkrze! W bunkrach w czasie wojny utrzymywano sztucznie nadciśnienie - jako najprostszą metodę zabezpieczenia przez bronią chemiczną.

 

Jastarnia to wyjątkowe miejsce. Miejscowość na Półwyspie Helskim, gdzie tradycja i pieczołowite kultywowanie kultury kaszubskiej spotykają się z nowoczesnością i myśleniem o przyszłości. Warto to poznać!

 

                                                                                                                                                                                 Autor: Dariusz Brzezicki

KAMERY W JASTARNI - KAMERA ONLINE

Wykopaliska archeologiczne wskazują, że na terenie Jastarni ludzie żyli już w I wieku przed naszą erą. Jastarnia, wówczas w zapisie jako Osternäs, po raz pierwszy pojawiła się w źródłach pisanych w 1378 roku przy okazji wystawienia przywileju dla pobliskiego Helu przez Krzyżaków.

Przez wieki była to niewielka miejscowość o charakterze rybackim. W połowie XVIII wieku Urszula Przebendowska ufundowała tutaj kaplicę i szkółkę. W 1836 roku wzniesiono tu kościół. Aż do XX wieku wioska była zamieszkiwana przede wszystkim przez rybaków. Dopiero później stała się popularna wśród wczasowiczów ze względu na swoje walory przyrodnicze i mikroklimat sprzyjający zdrowiu.

 

W przeszłości Jastarnia składała się z dwóch mniejszych wiosek, a mianowicie Boru, czyli Jastarni Gdańskiej, a także Jastarni, czyli Jastarni Puckiej, które znajdowały się pod innymi zarządami. W związku z intensywnym rozwojem osady, który nastąpił w okresie międzywojennym, powstał tutaj port rybacki, a także doprowadzono do Jastarni linię kolejową.

 

Po II wojnie światowej Jastarnia oprócz bycia wioską rybacką także zyskała miano kurortu nadmorskiego. Zaczęły powstawać tutaj nowe ośrodki wczasowe, szczególnie od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ponadto Jastarnia została uznana za miejscowość posiadająca odpowiednie uwarunkowania do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego,  dlatego też zaczęto budować tu zakłady lecznictwa.

 

Dzisiaj Jastarnia, a także położona obok Jurata są bardzo często wybierane przez wczasowiczów i turystów szukających idealnego miejsca do nadmorskiego wypoczynku – do wyboru jest wiele obiektów noclegowych na każdą kieszeń, dobrze rozwinięta jest baza gastronomiczna, również na gości Jastarni przygotowano wiele interesujących atrakcji i imprez obywających się tu w okresie letnich wakacji.

  • Nazwa Jastarnia może pochodzić od słowa Jastra, oznaczającego coś jasnego lub Jastra oznaczającego w języku kaszubskim Wielkanoc.

    Dawniej funkcjonowały nazwy kaszubskie Pùckô Jastarniô, Sroczé Gniôzdo oraz niemiecka Heisternest.

  • Polskimi nazwami miejscowości były Jasturnia Pucka, Zesterna, Niastarnia.

 

 

 

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Jastarni, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu morskiego archidiecezji gdańskiej.

Budowa kościoła murowanego z cegieł została rozpoczęta w dniu 1 sierpnia 1932 roku dzięki staraniom księdza Pawła Stefańskiego i parafian. Nowa świątynia została poświęcona, a następnie konsekrowana przez biskupa Stanisława Okoniewskiego. W okresie międzywojennym kościół został wyposażony w trzy ołtarze i ambonę. Sprzęty te zostały wykonane przez pelplińskiego artystę Mikołaja Cichosza. Konfesjonał i ławki zostały wykonane również przed II wojną światową. Dalsze prace przy wykończeniu i wyposażeniu jastarnickiego kościoła zostały podjęte w 1947 roku. Dzięki zaangażowaniu parafian oraz księdza kanonika Wojciecha Główczewskiego udało się to zrealizować. W 1956 roku została ukończona wieża, nakryta blachę miedzianą, zaprojektowana przez gdańskiego architekta Kazimierza Macura. Ten sam architekt zaprojektował w 1971 roku drzwi wejściowe do kościoła. W latach 1954-1955 w świątyni zostały zamontowane witraże zaprojektowane przez krakowskiego artystę plastyka Adama Bunscha. Znajdują się one w prezbiterium, w nawie głównej i pod chórem. Ten sam plastyk zaprojektował w 1958 roku drogę krzyżową. W 1966 roku zostało przebudowane prezbiterium, w którym został umieszczony marmurowy ołtarz zwrócony, według wymogów odnowionej liturgii, w stronę wiernych. W tym czasie została ułożona w kościele marmurowa mozaikowa posadzka. Świątynia posiada stare obrazy: w prezbiterium jest umieszczony obraz Trójcy Świętej namalowany przez Hermana Hana, lub przez jego szkołę, a także namalowany na przełomie XVI i XVII stulecia obraz Matki Bożej Świętolipskiej umieszczony w kaplicy poświęconej tysiącleciu chrztu Polski. Drugi cenny obraz - Trójca Święta, pochodzi z XVII stulecia i pierwotnie był umieszczony w kościele w Pucku.

LOKALIZACJA

LOKALIZACJA

Jastarnia położona jest na Półwyspie Helskim, który jest wyjątkową osobliwością pod kątem przyrodniczym i krajobrazowym – przez niektórych nazywany jest również najdłuższym molo w Europie. W samym sercu Półwyspu znajdują się trzy piękne miejscowości, które określane są również Małym Trójmiastem – to kąpielisko Jurata, wieś rybacka Kuźnica, a także centrum gminy, czyli Jastarnia.

Ze względu na swoją lokalizację Jastarnia jest malowniczym zakątkiem doskonałym dla osób kochających spędzać czas na świeżym powietrzu – szerokie i czyste plaże, balsamiczny aromat sosnowego lasu, otoczenie wodami z obu stron – to wszystko powoduje, że jest tak lubianym miejscem wakacyjnych wyjazdów. 

 

 

JASTARNIA

Lokalna prognoza pogody bezpośrednio ze stacji pogodowej, która jest zamieszczona na molo w Juracie.
( około 130 m od brzegu na wysokości około 7-8 m)

 

Prognoza pogody z serwisu interia.pl

 

Na rysunku przedstawiona jest najprostsza róża wiatrów. Pokazuje kierunki główne (pionowo i poziomo) oraz kierunki pośrednie (po ukosie). 

 

KONTAKT

REALIZACJE

OFERTA

O NAS

Projekt i realizacja:  nadmorzem.eu

NOCLEGI

PRACA

KAMERA ONLINE

CIEKAWOSTKI

KONTAKT

Jurata apartamenty, pokoje,kwatery,tanie noclegi w Juracie

USŁUGI

ATRAKCJE

AKTUALNOŚCI