Latarnia Morska - Jastarnia

                                                                                          Latarnia w Jastarni

 

Przy wejściu na plażę nr 50 znajduje się jedna z najważniejszych atrakcji w Jastarni. Jest to popularna latarnia morska. Znajduje się ona pomiędzy Latarnią Morską Rozewie a Latarnią Morską Hel. Wysokość wieży latarni wynosi zaledwie około 17 metrów, wysokość jej światła to 22 metry nad poziomem morza. Zasięg światła wynosi 15 Mm, co daje około 27,78 kilometrów. Co ciekawe, jest to najniższa latarnia morska znajdująca się na polskim wybrzeżu. Ma charakterystyczny, widoczny z oddali kolor biało-czerwony i kształt walca. Jest umieszczona na betonowej podstawie.

 

Latarnia ta powstała w 1950 roku, po zakończeniu działań II wojny światowej, ponieważ poprzednio istniejąca tutaj latarnia morska została zniszczona przez wojska polskie po to, aby nie wpadła w ręce oponentów. Wówczas Jastarnia mogła poszczycić się dwukrotnie wyższą latarnią, jednak odbudowano ją jako niższą niż dotychczas.

 

Na uwagę zasługuje szczególnie materiał, z którego wybudowano latarnię w Jastarni. Została ona wykonana z metalowych elementów starego nautofonu Stilo. Nautofon to urządzenie wykorzystywane na statkach, oraz przy stałych znakach nawigacyjnych, którego zadaniem jest nadawanie sygnałów dźwiękowych na morzu w czasie mgły. Urządzenie pozyskano z Latarni Morskiej Stilo, która położona jest w miejscowości Osetnik (dawniej Stilo). Ona również w całości wykonana jest całkowicie z metalu.

 

Niestety, Latarnia Morska w Jastarni nie jest udostępniona do zwiedzania, dlatego też nie można wejść na nią i zobaczyć okolicznej panoramy. Niemniej jednak warto poświęcić swój czas na to, aby zobaczyć ją podczas wchodzenia na plażę wejściem nr 50.

 

HISTORIA LATARŃ MORSKICH W JASTARNI

 

W celu zapewnienia bezpiecznej żeglugi statkom płynącym wzdłuż Półwyspu Helskiego i ostrzegania ich przed wejściem na liczne przybrzeżne mielizny zbudowano latarnie, najpierw w Jastarni - Borze, a następnie w samej Jastarni.

 

                                                                          Jastarnia - Bór (okres pracy: 1872 - 1936)

   Latarnia Morska została uruchomiona w dniu 15 grudnia 1872 r. Ilustracja powyżej przedstawia budynek i przylegającą do niego wieżę latarni. W latach 20-tych XIX wieku wymieniono działające od początku olejowe lampy arganda na urządzenie optyczno-świetlne, składające się z soczewek i żarówki. Światło zainstalowano na wysokości 36,4 m.n.p.m. Ostatecznie wygaszenie światła nastąpiło w dniu 1.08.1939 r. Na skutek działań wojennych latarnia uległa całkowitemu zniszczeniu.
Jastarnia (okres pracy: 1938 - 1939)

W 1938 r. w miejscu gdzie stoi dzisiejsza Latarnia Morska, wzniesiono wieżę konstrukcji żelaznej, ażurowej z kopułką latarniową na szczycie. Całkowita wysokość wieży od podstawy do szczytu wywiewnika na kopułce wyniosła ok.. 30 m. (Archiwum Państwowe w Gdańsku, zespół Urząd Morski w Gdyni)

   Ilustracja przedstawia Latarnię latem 1939 r. Podobnie jak Latarnia w Jastarni - Borze została zniszczona podczas II wojny światowej. Do dzisiaj zachowały się jedynie fundamenty, na których stała wieża latarni.
Jastarnia (okres pracy: od 1950 - nadal)

Obecna Latarnia Morska została uruchomiona w 1950 r. Do jej zbudowania wykorzystano elementy wieży, na której zainstalowane było akustyczne urządzenie ostrzegawcze, zwane buczykiem mgłowym. Konstrukcja ta, zbudowana w 1906 r., stała na brzegu morskim nieopodal Latarni Morskiej Stilo. Na stalowej kolumnie o wysokości 13,3 m i średnicy 1,6 m zainstalowano dziesięciokątną laternę ( laterna - przeszklone, najczęściej najwyższe, pomieszczenie latarni morskiej, w którym znajduje się urządzenie optyczne i źródło światła albo cała górna część budowli) Wewnątrz, której umieszczona została cylindryczna soczewka z żarówką o mocy 500 w. Urządzenie to w niezmienionym i dobrym stanie pracuje do dzisiaj. Z uwagi na brak odpowiednich warunków do przebywania we wnętrzu wieży oraz laternie, latarnia nie jest dopuszczona do zwiedzania.

 

                                                                                                                                                                                                                                                      Źródło: www.tpnmm.pl 

KONTAKT

REALIZACJE

OFERTA

O NAS

Projekt i realizacja:  nadmorzem.eu

NOCLEGI

PRACA

KAMERA ONLINE

CIEKAWOSTKI

KONTAKT

Jurata apartamenty, pokoje,kwatery,tanie noclegi w Juracie

USŁUGI

ATRAKCJE

AKTUALNOŚCI