1938/ CZY WIECIE, ŻE: Woda gruntowa w Jastarni była nasycona siarkowodorem, a smak jej odpowiadał  leczniczym wodom siarkowym. 

Ilustrowany Kuryer Codzienny Nr. 312 Piątek 11 listopada 1938 - artykuł autorstwa Alfreda Świerkosza.

Brzegi otwartego morza z każdym rokiem przeistaczają się i zmieniają swe oblicze.Wysiłki państwa i narodu,krzątającego się z energią i rozmachem około tego skrawka Polski nadmorskiej,dają imponujace rezultaty.
Wybrzeże tętni obecnie ruchem budowlanym,europeizuje się, rozrasta....W rozwoju tym prym wiodą miejscowości półwyspu Helskiego,a następnie brzegów otwartego Bałtyku.
Jastarnia,największy ośrodek rybactwa helskiego,nie posiada się z radości,że będzie mieć wodociągi.Obecnie każdy mieszkaniec uważa sobie za punkt honoru,przynajmniej raz dziennie napić się wody ze studzień przyszłych wodociągów.
Atrakcja jest niemała,gdy  się zważy,że wodę tę wydobywa się przy pomocy hydroforów z głębi 118 metrów. Woda ta ma smak doskonały,z domieszką nieco żelaza.
Podczas wykopów dokoła przyszłych stacyj pomp wodociągów jastarnickich dokonano ciekawego odkrycia.
Okazało się,że woda zaskórna wypompowywana dla ochrony robót jest nasycona siarkowodorem,a smak jej odpowiadał leczniczym wodom siarkowym. Sprawę tę zbadał na miejscu lekarz  klimatyczny wybrzeża polskiego dr Natkański.
Trudno oczywiście przesądzać właściwości lecznicze tej wody, którą zresztą ze względu na wykończenie stacji pomp,zaprzestano wypompowywać na powierzchnię ziemi. Ze strony jednak mieszkańców Jastarni podnoszą się żądania,by skład chemiczny wody został zbadany.Gdyby okazało się rzeczywiście,że podskórne wody jastarnickie mają właściwości lecznicze,byłaby to niebywała zdobycz nietylko dla Jastarni,jako kąpieliska nadmorskiego,ale i dla całego półwyspu Helskiego.
Osobliwie wyglądają rury wodociągowe wśród wydm piaszczystych mierzei Helskiej.Założono je już wszędzie w Jastarni i Borze.Doprowadzenie rur do mieszkań nastąpi jeszcze w ciągu br.,uruchomienie zaś wodociągów na wiosnę przyszłego roku.Koszt tej inwestycji wyniesie 830.000 zł.
Posuwają się także prace około budowy ulic.Część ulic otrzymała nawierzchnię z trylinek,część zaś klinkierową,równoczśnie zakłada się wszędzie betonowe trotuary.Las koło Jastarni zamienia się w pierwszy na półwyspie Helskim park.
Więźniowie z zakładu karnego w Wejherowie wytyczają drogi i ścieżki przyszłego ogrodu,który rozciągać się będzie od strony brzegów otwartego Bałtyku.Obok parku stanie latarnia morska o konstrukcji żelaznej,ażurowej. Cieplarnie i ogrody pod Jastarnią,jakie zarząd gminy założył,są chyba najkosztowniejsze w Polsce.
Atrakcją Jastarni w roku przyszłym będzie szeroki deptak spacerowy wzdłuż wydm otwartego morza.Będzie on biegł od łazienek aż do Boru,co ułatwi korzystanie ze spacerów tuż nad morzem.Deptak wzorowany na deptaku w Juracie będzie miał szerokość 8 m.

KONTAKT

REALIZACJE

OFERTA

O NAS

Projekt i realizacja:  nadmorzem.eu

NOCLEGI

PRACA

KAMERA ONLINE

CIEKAWOSTKI

KONTAKT

Jurata apartamenty, pokoje,kwatery,tanie noclegi w Juracie

USŁUGI

ATRAKCJE

AKTUALNOŚCI